Każdy chce, aby na grobach bliskich we Wszystkich Świętych zapłonęło symboliczne światełko. Zniczy, które możemy kupić jest bez liku. PolskaMowi.pl podpowiada jak wybrać najlepsze z nich.

Półki i palety w hipermarketach i dyskontach dosłownie uginają się pod ciężarem zniczy. Rozstrzał cenowy jest ogromny. Ceny zależne są nie tylko od wyglądu, ale i od czasu jaki mają się palić. Przykładowo za mały znicz o klasycznym kształcie, w kolorach białym, żółtym lub czerwonym, który palić się będzie około 11 godzin zapłacimy tylko 99 groszy. Te droższe o podobnym wyglądzie w cenie 2.29 zł będą palić się ok. 20 godzin; te za 2.99 zł – nawet 45 godzin; a te za 5.99 zł – 75 godzin; zaś duże, ozdobne znicze w cenie 29.99 zł – 110 godzin.

Można też kupić mniej standardowe znicze, np. z figurą anioła za 7.99 złotych,  w kształcie serca – za 9,99 zł (około 30 godzin palenia).  Większe, przypominające latarenkę z ozdobnymi ornamentami można nabyć od 16.99 zł (czas palenia 44 godziny). Są też znicze z wizerunkiem Matki Boskiej za 8.99 zł (nie ma podanego czasu palenia się znicza), Jezusa za 6.49 zł (32 godziny) czy z kwiatami za 5.99 zł (30 godzin)  W większości przypadków te znicze mają wymienne wkłady i można ich używać wielokrotnie. A wkłady można dostać już za ok. 2 złotych (w zależności od sklepu nawet do 30 godzin palenia)  Popularne są też znicze ledowe, które palą się do 30 dni w cenie około 5 złotych plus baterie. Rzadziej za to spotykane są klasyczne znicze gliniane. Ich wadą jest brak przykrycia, co oznacza, że w przypadku deszczu czy wiatru gasną.  Ceny zaczynają się od 5 złotych.

Znicze, które można nabyć na przycmentarnych straganach, w porównaniu z dyskontów czy supermarketami, są droższe o kilka złotych (porównując wielkość czy czas palenia), a ich cena  tuż przed 1 listopada wzrasta nawet dwukrotnie!

Ponosimy większe koszty, bo sieci handlowe mają korzystniejsze umowy z hurtowniami. Poza tym często słyszę, że dla wielu klientów to jest wygodne, bo nie muszą dźwigać zniczy z domu, wolą kupić bezpośrednio przed cmentarzem, nawet jeśli wiedzą, że zapłacą więcej. Najczęściej kupują dwa, trzy znicze do 10 złotych i raczej zwracają uwagę na kształt, kolor niż na czas palenia się  – wyjaśnia pani sprzedająca znicze i kwiaty przed jednym ze stołecznych cmentarzy.

Floryści radzą, aby znicze komponowały się z wiązankami, wieńcami, kwiatami doniczkowymi czy ciętymi. Warto więc ustalić z rodziną jakiego koloru znicze będą kupowane, żeby uniknąć pstrokacizny. Więcej o kwiatach nagrobnych już wkrótce na portalu Polskamowi.pl
Nabywając znicze warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale i na jakość wykonania. Te plastikowe  szybciej się wypalają i mogą wylać się na pomnik, a czyszczenie nagrobka z parafiny nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Poza tym szklane są cięższe i wiatr tak łatwo nie zdmuchnie ich z grobu. Ważny jest również wygląd wkładu (parafina powinna mieć jasny kolor i być bezwonna, zapewnia to dłuższy czas palenia) i knot – powinien być prosty (aby nie zatopił się w parafinie i nie zgasł) oraz cienki (gruby przyspiesza wypalanie się znicza). Istotne jest też oznakowanie – tj. informacja na opakowaniu ile godzin dany znicz będzie się palił oraz z czego zrobiony jest wkład (parafinowe są najpopularniejsze, te olejowe palą się średnio o 25 procent dłużej, ale są droższe średnio o kilka złotych).

Warto zajrzeć: Na naszym portalu można również przeczytać o firmach, oferujących sprzątanie i czyszczenie nagrobków, działających w różnych miastach i miasteczkach na terenie całego kraju. Więcej informacji znajdziecie  TUTAJ.


Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl