11 mln zł – za taką kwotę w ub.r. sprzedano najdroższy warszawski apartament.  Za tę cenę można by kupić kilka mieszkań w starym bloku.

Rekordzistą jest apartament o powierzchni 330 mkw., zlokalizowany w okolicy warszawskich Łazienek w apartamentowcu Park Lane – wynika z danych serwisu Urbane.one.
Jednak najwyższą stawkę za mkw. – 49 tys. zł – zapłacił właściciel 140-metrowego  mieszkania, także w stolicy, przy ulicy Parkowej. Kupujący na 137-metrowy apartament wydał 6,8 mln zł. Według Narodowego Banku Polskiego i Agencji Nieruchomości WGN Warszawa jest po prostu najdroższa, nawet na rynku wtórnym.  Najwięcej trzeba zapłacić w okolicach Wybrzeża Kościuszkowskiego. Za 240-metrowy apartament nabywca zapłacił 8,5 mln zł (to 35,8 zł za mkw.).  Równie wysoką cenę muszą zapłacić chcący kupić lokum we: Wrocławiu (6,03 tys. zł za mieszkanie na rynku wtórnym), Krakowie (5,88 tys. zł), Gdańsku (5,36 tys. zł) czy Poznaniu (5,01 tys. zł).

Z tych samych danych wynika, że najmniej za mieszkanie płaci się w województwach: lubuskim, łódzkim, kieleckim. W ub.r. spośród stolic województw najtańsze były lokale w miastach województwa lubuskiego: Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra. Według NBP za pierwszy kwartał ub.r. średnia cena mieszkania z rynku wtórnego w Zielonej Górze wyniosła 3,09 tys. zł za mkw. Dla porównania – w Warszawie – 7,08 tys. zł za mkw. Aż o 130 proc. więcej.

DR