W Polsce rocznie zapada na boreliozę  około 40 000 osób.

Kiedyś, gdy zimy były surowe kleszcze znikały z pola zagrożenia na kilka długich miesięcy w roku. Ale teraz, kiedy klimat stał się łagodny – zaczynają atakować już w marcu i  są najbardziej aktywne aż do jesieni,  a borelioza wraz z nimi.
Borelioza czyli choroba z Lyme. Jakie są jej objawy oraz sposoby leczenia – dr Katarzyna Toruńska Specjalista Neurolog. Borelioza jest chorobą wieloukładową, którą wywołuje zakażenie krętkiem ‘borrelia burgdorferi’. Jest on przenoszony min: przez kleszcze jak również i larwy kleszczy. Choroba wywołuje bardzo dużo objawów i dolegliwości co bardzo  utrudnia jej prawidłową diagnozę. Często jest ona mylona ze stwardnieniem rozsianym, stwardnieniem zanikowym bocznym, neuropatią ruchową z blokiem przewodzenia, przewlekłą neuropatię czuciowo ruchową , miopatią a nawet z zaburzeniami transmisji nerwowo – mięśniowej oraz z depresją. Z uwagi na coraz większą ilość zachorowań, istotna jest znajomość objawów boreliozy.

Badania, które są pomocne w diagnozie boreliozy to:

Test ELISA nazywany też testem przesiewowym –  badanie, które jest najbardziej popularne. Jednak zdarza się, że testy te z powodu nadmiernej czułości pokazują zafałszowany wynik czyli ujemny u osób chorych.

Test LTT to drugi rodzaj testów  o bardzo wysokiej czułości przeprowadzany z badania krwi. Badanie to nie jest  wykonywane w Polsce (materiał pobierany na terenie kraju jest wysyłany do Berlina).

Test  PCR:  Jest to badanie  materiału genetycznego.

Borelioza jako choroba, objawy oraz metody leczenia to bardzo obszerne zagadnienie. Zapraszamy do przeczytania pełnego opracowania na temat choroby przygotowanego przez dr Katarzynę Toruńską.

 

 

dr Katarzyna Toruńska
specjalista neurolog
 Gabinet Neurologiczny – Pracownia EMG
ul. Jadźwingów 2, Warszawa