Polacy wolą Boże Narodzenie niż Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkanoc lubi 62 procent osób, podczas gdy grudniowe święta ceni aż ¾ respondentów – wynika z badania wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor.

Co ciekawe, Wielkanoc cieszy się mniejszą sympatią, mimo że organizacja tych świąt wymaga znacznie mniej wysiłku i mniejszych wydatków. Boże Narodzenie powoduje spustoszenie w portfelach, po którym część osób zbiera się finansowo przez kilka miesięcy nawet do Wielkanocy.

Na zorganizowanie wielkanocnych świąt Polacy przeciętnie deklarują kwotę około 500 złotych, a na Boże Narodzenie jest to 1000 złotych i więcej. W rezultacie co piąty badany twierdzi, że czego by nie robił i tak z powodu grudniowych świąt wpadnie w kłopoty finansowe. Wiosenne święta nie są tak uciążliwe finansowo.

Święta Zmartwychwstania Pańskiego obchodzi w Polsce 92 procent osób, a lubi je 62 procent, podczas gdy Boże Narodzenie ceni o 14 procent osób więcej. Wielkanoc jest obojętna co piątemu respondentowi, podczas gdy Wigilia nie wywołuje żadnych emocji wśród 12 procent badanych. Wielkanocy zdecydowanie nie lubi 18 procent zapytanych, zaś grudniowych świąt – 12 proc. ankietowanych.

* Badanie ”Zwyczaje i wydatki świąteczne Polaków” wykonane przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIK i BIG InfoMonitor. Badanie wykonano w drugiej połowie listopada 2017 na próbie 1009 Polaków w wieku 25-65 lat, metodą CAWI. Badanie „Wydatki świąteczne Polaków” wykonane przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIK i BIG InfoMonitor. Badanie wykonano na próbie 802 Polaków w wieku 25-60 lat, metodą CAWI, w kwietniu 2016 r.

AK