Co robią Polacy w czasie wolnym?

 Czas wolny-  w jaki sposób ludzie  chcą go spędzać  oraz czy w ogóle nim dysponują. To w jaki sposób wykorzystujemy go w coraz większym stopniu określa naszą społeczną tożsamość.

Ponad 45% Polaków  twierdzi, że znajduje czas na realizację swoich pasji. Zdecydowanie częściej taką możliwość deklarują mężczyźni niż kobiety  oraz osoby młode, do 34 roku życia. Mniej czasu na realizowanie własnych pasji mają osoby pracujące i mające małe dzieci, bo właśnie praca w domu i opieka nad dziećmi pochłaniają najwięcej czasu.

Najpopularniejsze hobby i sposoby spędzania wolnego czasu to sport i aktywność fizyczna. Lubimy biegać, lubimy jeździć na rowerze, równie chętnie odwiedzamy siłownie.W Polsce nie przyjęła się jeszcze moda na aktywne spędzanie czasu z najbliższymi jak np. wspólne uprawianie sportu. Chętnie chodzimy również na spacery,ale nie za długie, trwające zazwyczaj do godziny. Ulubiona sceneria to świeże powietrze i natura, które uspokajają, wyciszają. Spacer czyli  przechadzka, chodzenie bez konkretnego celu lub dla przyjemności wzmacnia zdrowie. Ruch jest bowiem lekarstwem na prawie wszystkie choroby. Dla utrzymania właściwej masy ciała dietetycy zalecają 45-minutowe spacery trzy razy w tygodniu. Ci, którzy marzą o schudnięciu powinni spacerować codziennie.

Równie chętnie czytamy w czasie wolnym książki.  Czytanie książek  jest pasją ponad 18% osób.  Jakie jeszcze pasje pochłaniają czas Polakom, otóż uprawianie ogrodu lub działki a co się z tym wiąże pielęgnacja roślin i kwiatów. Znaczącą pozycję zajmują też gry komputerowe oraz przede wszystkim oglądanie telewizji. Kobiety znacznie częściej od mężczyzn czytają , rozwiązują krzyżówki i łamigłówki  lub idą na zakupy. Mężczyźni częściej wybierają hobby, sport  lub grają w gry komputerowe.  Spora grupa bo aż ponad  30% uważa, że czasu tego jest za mało, chcieliby móc poświęcać go na swoje hobby zdecydowanie więcej. Warto dodać, że średnio w ciągu doby Europejczycy mają od 4,5 godzin do 6 godzin wolnego czasu. Najwięcej czasu wolnego mają mężczyźni powyżej 60 roku życia. Najmniej z kolei kobiety w wieku 25-44 lata, tylko cztery godziny na dobę co wiąże się z obowiązkami domowymi.

Oglądanie telewizji jest również głównym sposobem na spędzanie wolnych weekendów. Polacy spędzają 4,5 godziny dziennie przed telewizorem. Pocieszające jest to, że ilość czasu poświęcanego oglądaniu telewizji jest wprost proporcjonalna do wieku. Im jesteśmy starsi tym więcej czasu spędzamy przed telewizorem.

W weekendy poświęcamy też chętnie czas na rozmowy z rodziną, a także zaległe prace domowe, które zebrały się podczas całego tygodnia.

KP