Koty to fascynujące pod każdym względem stworzenia, a jednocześnie jedne z najbardziej popularnych zwierząt domowych. Polskamowi.pl przybliża najważniejsze informacje o tych urokliwych zwierzakach.

W Ameryce  koty są popularniejsze od psów. Liczba kotów na tym kontynencie zbliża się do osiemdziesięciu ośmiu milionów, a na świecie zamieszkuje pięćset milionów kotów domowych. Znane jest  czterdzieści ras kotów.

Są to majestatyczne, tajemnicze i inteligentne zwierzęta, które  towarzyszą  człowiekowi  od wieków, ale czy je dobrze znamy?

Oto kilka podstawowych informacji o naszych ulubieńcach.

Przede wszystkim koty to bardzo czyste zwierzęta, wykorzystują  one blisko 1/3 czasu w którym nie śpią na mycie się. Koty /męskiego rodzaju/ posługują się zazwyczaj lewą łapką, podczas gdy kotki na ogół używają swojej prawej łapki.

Koty lubią spać i spędzają  średnio 2/3 doby na drzemce, a zatem łatwo obliczyć, że kot przesypia 2/3 swojego życia. Czyli kot mający dziewięć lat przesypia całe sześć lat swojego życia. Jednym z powodów, dla których koty śpią tak długo, jest uwalnianie się do ich organizmów hormonu wzrostu podczas snu.

Koty mruczą 26 razy na sekundę i wydają z siebie około stu różnych dźwięków, podczas gdy psy  tylko dziesięć.

Koci słuch  jest również dużo lepszy niż psi. Koty wychwytują dźwięki o wyższej częstotliwości niż te które słyszy człowiek.  Koty potrafią słyszeć ultradźwięki.  Elastyczne mięśnie uszu pozwalają im obracać narządem słuchu nawet o 180st. Kot  w każdym uchu ma 32 mięśnie kontrolujące ucho zewnętrzne, podczas gdy człowiek ma tylko 6.

Końcówki sierści porastające wnętrze ucha pomagają wyizolować ucho, by nie gromadziły się w nim zanieczyszczenia, a także ułatwiają rozchodzenie się w nim dźwięku.

W przeciwieństwie do psów, które na ogół bardzo lubią słodycze, koty nie rozpoznają słodkiego smaku i nie mogą jeść słodyczy.

Zazwyczaj kot ma około 12 wąsów po obu stronach pyszczka.  Koty wykorzystują swoje wąsy w celu sprawdzenia jak szerokie jest miejsce w którym przechodzą i czy zmieszczą się w nim.

I jeszcze na koniec jedna ważna uwaga  jak twierdzą naukowcy  trzymanie  kota w charakterze zwierzaka domowego zmniejsza ryzyko ataku serca i wylewów o prawie jedną trzecią.