Z tych czterech chłopaków śmiali się polscy internauci. Teraz muszą czuć się nieswojo. Jeden z nich przyczynił się do wystrzelenia samochodu Tesla w kosmos. Na PolskaMowi.pl o Tomaszu Czajce i jego międzynarodowej karierze.

Słynne zdjęcie zatytułowane „impreza informatyków” z końca lat 90. stało się źródłem niezliczonych memów, z których od lat śmieją się polscy internauci. Jednym z jego bohaterów jest właśnie Tomasz Czajka (na zdjęciu bez okularów), który od lat robi międzynarodową karierę. Najpierw od 2007 roku pracował jako inżynier oprogramowania w głównej kwaterze Google, skąd w 2014 roku przeniósł się do SpaceX. Firma należy do ekscentrycznego miliardera Elona Muska, który chce skolonizować Marsa. Kilka dni temu odnieśli kolejny sukces.

            Jak czytamy na stronie Polskiego Towarzyszenia Informatycznego, po udanych misjach rakiet Falcon i statków kosmicznych Dragon, po raz pierwszy wystartowała ogromna rakieta nośna Falcon Heavy, która ma służyć do transportu dużych obiektów w przestrzeni kosmicznej. Rakieta mknie teraz w kierunku orbity Marsa, mając na pokładzie samochód Teslę Roadster.

            Falcon Heavy – kolos ważący prawie 1500 ton – wystartował dzięki głównemu napędowi znajdującemu się w pierwszym członie rakiety oraz dwóm dodatkowym boosterom. Pomocnicze rakiety boczne udało się odzyskać. Wylądowały nieuszkodzone na Wojskowym Lotnisku im. Kennedy’ego. Jednym z autorów tego kosmicznego sukcesu jest właśnie pan Tomasz, który odpowiada za oprogramowanie używane podczas lotów statków. Jest on absolwentem liceum im. KEN w Stalowej Woli i Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Już w trakcie nauki w liceum osiągnął  liczne sukcesy w olimpiadach informatycznych. W trakcie studiów zdobywał kolejne laury w najbardziej prestiżowych konkursach informatycznych.

AK