Mamy je pewnie wszyscy. Najczęściej zamieszkują na okiennych parapetach i wymagają podlewania. Domowe roślinki. Polskamowi.pl szuka odpowiedzi na pytanie dlaczego towarzyszą naszej przestrzeni?

Często słyszy się, że niektóre gatunki roślin poprawiają jakość powietrza w mieszkaniu. To poniekąd prawda, bo większość domowych roślin w wyniku fotosyntezy wytwarza tlen. Choć są to bardzo małe ilości to jednak są. Kolejna rzeczą, z której rzadko sobie zdajemy sprawę jest wpływ roślin na poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu. Gdy podlewamy rośliny, część wody wlana do donicy zwyczajnie odparowuje jednocześnie podnosząc poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu. Ma to oczywiście pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Choć z nadmiarem wilgotności powietrza nie należy przesadzać.

Jakie rośliny najczęściej mieszkają z nami? Od kilku lat zakochaliśmy się w orchideach, potocznie nazywanych storczykami. Najpopularniejszą dziś odmianą tej rośliny jest falenopsis. Orchidee te są stosunkowo łatwe w uprawie i nie wymagają szczególnej troski. Okres kwitnienia jest praktycznie dowolny i po przekwitnięciu kwiat potrzebuje 2 -3 miesięcy na odpoczynek by ponownie cieszyć nasze oko pięknymi kwiatostanami w przeróżnych kolorach.

Wiele popularnych roślin za ozdobę ma tylko swoje liście i to one stanowią o ich walorach estetycznych. Tu królują wszelkiego rodzaju fikusy. Rodzina tych roślin jest ogromna. Od gatunków z rodziny benjamina z bardzo drobnymi listkami po fikusy których liście osiągają rozmiary od kilku do nawet kilkunastu centymetrów.

Niezależnie od tego czy wybierzemy egzotyczną barwną orchideę czy zielonego fikusa nasze wnętrze nabierze pozytywnego klimatu.

TD