Choć wyginęły miliony lat temu, to nadal fascynują ludzi na całym świecie i stały się częścią popkultury. PolskaMowi.pl przypomina, że 26 lutego świętujemy Dzień Dinozaura.

Pochodząca z języka greckiego nazwa dinozaur oznacza „strasznego jaszczura”. Może być jednak myląca, bo nie były to płazy, ale gady. Pojawiły się na ziemi około 240 milionów lat temu, żyły na niej 135 milionów lat, po czym nagle 65 milionów lat temu wyginęły. Istnieje wiele teorii naukowych dlaczego tak się stało.

            Obecnie są bohaterami wielu bestsellerowych książek i filmów. Jedną z takich pozycji jest znana na całym świecie powieść „Zaginiony świat” autorstwa Szkota Artura Conana Doyle’a, wydana w 1912 roku. Utwór był wielokrotnie filmowany, po raz pierwszy trzynaście lat po wydaniu książki.

            Popularna jest też powieść „Park Jurajski” amerykańskiego pisarza Michaela Crichtona, która pojawiła się na rynku w 1990 roku. Trzy lata później reżyser Steven Spielberg nakręcił na jej podstawie bodajże najsłynniejszy film o dinozaurach pod tym samym tytułem, który okazał się jednym z najbardziej dochodowych filmów w historii. W 1995 roku na rynku ukazała się książkowa kontynuacja „Parku Jurajskiego” – „Zaginiony świat”, a dwa lata później Spielberg nakręcił na jej podstawie „Zaginiony świat: Park Jurajski”. W 2001 roku ukazał się drugi sequel „Parku Jurajskiego” – „Park Jurajski III”.

            Dzień Dinozaura to dobra chwila na przeczytanie książki albo obejrzenie filmu o tych ciekawych gadach. Fascynują Was dinozaury i skusicie się?

AK