Przy okazji dzisiejszego Światowego Dnia Powolności PolskaMowi.pl przypomina o miastach, w których żyje się wolniej, ciszej i spokojniej.

Połączone są one w Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow, czyli „miast dobrej jakości życia”. Stanowią alternatywę do życia w metropolii, czyli szybkiego jedzenia, szybkiego odpoczywania i szybkich kontaktów z innymi. Tam wszystko toczy się wolniej i spokojniej. Miasta Cittaslow, stawiają na polepszenia jakości życia mieszkańców (również z wykorzystaniem nowoczesnych technologii), dbają o odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej  kuchni. Charakterystyczną cechą jest również gościnność ich mieszkańców.

            Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do tej sieci w 2006 roku. Do tego międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tysięcy mieszkańców, które zobowiązały się realizować cele ruchu. Obecnie w sieci jest najwięcej miast z Warmii i Mazur (m.in. Barczewo, Bartoszyce, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Reszel). Na całym świecie do ruchu należy blisko 240 miast z 30 krajów.

            Warto wybrać się na kilka dni do takiego małego miasteczka, spotkać ludzi kultywujących dawne rzemiosło, zjeść lokalną żywność i odetchnąć świeżym powietrzem.

            O Światowym Dniu Powolności, czyli o tym dlaczego czasem nie warto się spieszyć przeczytacie tutaj. – TRZEBA WSTAWIĆ link do tekstu o dniu powolności

AK

fot. cittaslowpolska.pl