W marcu świętujemy „Światowy Dzień Monopoly”. Na PolskaMowi.pl przeczytacie kilka ciekawostek o tej popularnej planszówce.

Jest to gra planszowa, która polega na handlu nieruchomościami. Pozwala jej uczestnikom poczuć się, choć przez chwilę, prawdziwymi krezusami, którzy obracają wielkimi pieniędzmi i szybką się bogacą.

Pierwsze wydanie „Monopoly” pojawiło się w Stanach Zjednoczonych w 1935 roku, podczas Wielkiego Kryzysu. Od tamtej pory gra wydana została w stu kilkunastu krajach w kilkudziesięciu językach i w różnych wersjach. Zasady gry, które przyciągnęły miliony graczy, pozostały jednak niezmienne.

Wydane zostały różne edycje tej gry – specjalne, regionalne, a także uproszczone dla dzieci. Pierwsze polskie miasto pojawiło na planszy tej planszówki dopiero w 2008 roku w wersji „Monopoly Świat”. Była to Gdynia.
Wyjątkową wersją jest z pewnością „Monopoly. Recykling w Sosnowcu”. To pierwsza edycja tej gry, która jest poświęcona tematyce ekologii. Po raz pierwszy w historii legendarnej gry nie budujemy domów i hoteli, a sadzimy i pielęgnujemy sosny.

Przypomnijmy zasady: Rozpoczynając od pola Start, należy okrążać planszę, kupując nieruchomości, budując domy i hotele, a także handlując z innymi. Za wejście na pole kupione przez innego gracza płaci się określony na karcie czynsz. Sukces w tej grze zależy od trafnych decyzji, dokonywania udanych inwestycji i skutecznych licytacji. Nie może też zabraknąć nam szczęścia.

A Wy lubicie grać w „Monopoly”? Piszcie w komentarzach!

AK