11 grudnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Chruścików – nie chodzi jednak o karnawałowe ciastka, ale o… owady! Na portalu PolskaMowi.pl przeczytacie więcej o tym niezwykłym świecie.

Chruściki to owady, których larwy żyją w wodzie, a osobniki dorosłe, przypominające  motyle, na lądzie.  Pomysł obchodzenia ich dnia narodził się w 11 grudnia 2002 roku  na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

–  11 grudnia 2002 roku, mój ówczesny doktorant Lech Pietrzak siedział kolejny dzień przy oznaczaniu chruścików. Słuchał jak zwykle „Trójki”. W audycji „Orzech i reszta” usłyszał, że są różne dni w roku: Dzień Kobiet, Dzień Górnika itp., a akurat 11 grudnia jest „osierocony”. Prowadzący program Artur Orzech ogłosił konkurs na zagospodarowanie dnia i wymyślenie okazji. Lech Pietrzak napisał maila z sugestią, że może by tak Dzień Chruścika? Propozycja została wymieniona. Prowadzącemu audycję pomysł się spodobał, zwłaszcza to, że naukowcy mogą być czasem dowcipni. Mnie też się spodobał, bo bardzo fikuśne. Przecież naukowcy to nie są ponuracy! –  wspomina  profesor Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM.

Uwaga mieszkańcy Olsztyna i okolic: Już dziś w restauracji Cudne Manowce przy ul. Chrobrego 4 zaplanowano spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Chruścika. W programie naukowe oraz popularnonaukowe opowieści o chruścikach, filmy oraz warsztaty „zrób sobie chruścika”. Początek spotkania o godzinie 17, wstęp wolny. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć mamy filmik z instruktażem jak samemu zrobić chruścika z domkiem – znajdziecie go TUTAJ.

AK

anna.krzesinska@polskamowi.pl