W lesie, niedaleko Bornego Sulinowa niedaleko Szczecinka, gdzie do 1992 roku znajdował się ogromny garnizon sowiecki znajduje się niezwykły cmentarz wojskowy. Na portalu PolskaMowi.pl możecie zobaczyć zdjęcia z tej wyjątkowej nekropolii.

Cmentarz powstał w 1945 roku po pojawieniu się Rosjan w Bornym-Sulinowie. Przy samym wejściu znajduje się grób Iwana Paddubnego, na którym znajduje się dłoń z celującą w niebo kolorową pepeszą, czyli radzieckim pistoletem maszynowym. Pomnik wcześniej stał na skwerku w miasteczku i został przeniesiony w latach 90.

W 2007 roku przeniesiono tam ekshumowane szczątki radzieckich żołnierzy, którzy wcześniej byli pochowani na likwidowanych cmentarzach w Kołobrzegu i Białogardzie.  Znajdują się tam 344 mogiły, w tym prawie 150 opisanych jako nieznanych.

Ogromne wrażenie robią małe mogiły z maskotkami. Skąd się wzięły? Otóż po 1970 roku na cmentarzu chowano już tylko dzieci. Na ich grobach, zgodnie z rosyjskim zwyczajem, powinny leżeć zabawki. Do dziś przynoszą je, kultywując tutejszą tradycją, uczniowie okolicznych szkół.

Tuż obok znajdują się Borne-Sulinowo i Kłomino, które do 1993 roku były miastami zamkniętymi i mało znanymi. Już niebawem przeczytasz o Kłominie a historię Bornego znajdziesz TUTAJ.

AK

fot. Anna Krzesińska