Polacy pamiętają o Powstaniu Warszawskim. Ale pamiętają też mury tego niezłomnego miasta. Do dziś w wielu miejscach pozostają ślady walk, wiele domów ma swoją niecodzienną historię. Reporterka portalu Polskamowi.pl zaprasza na spacer po miejscach, które pamiętają Powstanie.

Długa 22

Tuż obok placu Krasińskich przy ulicy Długiej 22 mieści się budynek, w którym znajdowały się kwatery i dowództwo Legii Akademickiej Szkoły Podchorążych Narodowych Sił Zbrojnych. Jej członkowie walczyli z hitlerowcami na ulicach Senatorskiej i Miodowej.

 

PWPW

Nietrudno zauważyć specyficzne wyżłobienia na wysokim i długim płocie otaczającym Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. To ślady po ostrzałach z dział i czołgów. W czasie powstania budynek ten został prawie całkowicie zniszczony,  a PWPW przeszła do historii jako jedna z redut powstańczych Starego Miasta. Obecnie na płocie prezentowana jest wystawa „Niemieccy kaci – polskie ofiary”, na której można zobaczyć zdjęcia z okresu Powstania Warszawskiego.

Bazylika archikatedralna św. Jana i gąsiennica czołgu miny Goliat

Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela przy ulicy Kanonii 6  także została niemal doszczętnie zniszczona przez Niemców w 1944 roku. W jedną z jej ścian wmurowana została tablica pamiątkowa z napisem „Gąsienica niemieckiego czołgu – miny „Goliat”,  który podczas powstania warszawskiego w 1944 roku zburzył część murów Katedry”. Jak wyjaśniają historycy, tak naprawdę ten fragment gąsienicy należał do innego pojazdu opancerzonego. Jego eksplozja spowodowała 13 sierpnia 1944 roku śmierć kilkuset powstańców i cywilów przy pobliskiej ulicy Kilińskiego.

Kolumna Zygmunta

Najstarszy i najsłynniejszy stołeczny pomnik – Kolumna Zygmunta III Wazy – również uległ zniszczeniu w Powstaniu Warszawskim. Po uderzeniu pocisku z czołgu posąg króla spadł na ziemię, a kolumna, na której się znajdował została poważnie zniszczona. Jej fragment można zobaczyć w pobliżu Zamku Królewskiego, od strony Trasy W-Z.

Krakowskie Przedmieście 66

Ślad po kuli widoczny jest na tablicy, upamiętniającej Marię Skłodowską-Curie, która wisi na budynku Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego przy Krakowskim Przedmieściu 66. Budynek został zbombardowany i  po raz pierwszy spalony już we wrześniu 1939 roku, w czasie Powstania Warszawskiego został ponownie spalony.

Senatorska 14

Upamiętnione zostało też miejsce bodajże największego polskiego poety okresu II Wojny Światowej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zginął on śmiercią żołnierza w pałacu Blanka przy ulicy Senatorskiej 14. 4 sierpnia został trafiony kulą wystrzeloną przez niemieckiego snajpera najprawdopodobniej z budynku Teatru Wielkiego. Poeta został pochowany na tyłach pałacu, a po wojnie jego ciało przeniesiono na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Płyta Desantu

Niedaleko ulicy Solec, pomiędzy Wisłostradą a brzegiem Wisły, znajduje się zaś Płyta Desantu Czerniakowskiego, która upamiętnia żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, którzy we wrześniu przybyli pomóc walczącym powstańcom. W pobliskim przejściu podziemnym znajduje się przedstawiająca ich płaskorzeźba.

 

 

Bohaterów Warszawy 31

W obecnie opuszczonym budynku przy ulicy Bohaterów Warszawy 31 znajdował się Szpital Powstańczy. Od sierpnia 1944 roku do stycznia 1945 roku przyjęto tam około tysiąca rannych.

 

Tekst i fot. Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl