Czy wiesz, że około 30 km. na południe od Warszawy możesz zaznać spotkania z prawdziwym gotykiem? To zamek książąt mazowieckich w Czersku. Nie dość, że to wspaniały zabytek to jeszcze pełni rolę edukacyjną. Po prostu są tu organizowane zajęcia szkolne.

Zamek a właściwie już jego monumentalne ruiny położony jest na wysokim brzegu starorzecza Wisły. Z murów roztacza się przepiękny widok. Panoramę zamyka właśnie Wisła, która nie płynie już tuż pod zamkiem. Pod koniec XIV wieku rzeka zmieniła swój bieg i budowla przestała być chroniona przez naturalną przeszkodę wodną. W XVI zamek stał się własnością królewską. Powstała w nim rezydencja królowej Bony. W czasie potopu wycofujący się po porażce pod Warką Szwedzi poważnie go zniszczyli. W czasie III rozbioru Polski Prusacy zburzyli część murów i od tego czasu zamek był zrujnowany. Próby odbudowy były podejmowane w drugiej połowie XIX w. Dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku ruiny zabezpieczono i udostępniono zwiedzającym. Do dziś zachowała się większość murów obronnych oraz wszystkie trzy wieże: Brama, Południowa i Zachodnia. Na terenie zamku zachowały się ruiny kościoła pod wezwaniem św. Piotra.
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział w Czersku organizuje wiele zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Są to Zamkowe lekcje muzealne, Spotkania z historią i żywe lekcje historii.
Dojazd do Czerska jest prosty: z Warszawy przez Piaseczno albo przez Konstancin.