Do Lotników,
Pracowników, Przyjaciół i Sympatyków lotnictwa.
Do organizacji, instytucji i szkół i mieszkańców Warszawy.
Stowarzyszenie Lotników Polskich zaprasza.

   Zbliża się Święto Lotnictwa obchodzone w dniu 28 sierpnia, na pamiątkę  wspaniałego zwycięstwa polskiej załogi w składzie por. Franciszek Żwirko i konstruktor inż. Stanisław Wigura, na polskim samolocie, odniesione w międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge w 1932 roku. Od czasu odsłonięcia Pomnika Poległych Lotników na Polu Mokotowskim, centralne obchody tego święta odbywają się przy tym pomniku, pod symboliczną rzeźbą smug na niebie, w pięknej scenerii historycznie pierwszego lotniska Warszawy.

Znamy już plan tegorocznych centralnych obchodów święta, które wyznaczono na dzień 24 sierpnia. Na zaproszenie Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Inspektora Sił Powietrznych będziemy uczestniczyć  w oficjalnych uroczystościach, wystawiając swoje delegacje z pocztami sztandarowymi i wieńcami, dając wspólnie wyraz lotniczej pamięci.

Jednakże byłoby dużym zaniedbaniem ze strony środowiska lotniczego, gdyby w kalendarzowym dniu święta otoczenie tego wspaniałego monumentu było opustoszałe, zapomniane. Stowarzyszenie Lotników Polskich, które kontynuuje przesłanie ideowe, nazwę i tradycje zasłużonej organizacji, działającej po wojnie na wszystkich kontynentach z centralą w Londynie,  która przed rozwiązaniem ufundowała ten pomnik, czuje się szczególnie zobligowane do dbałości o zachowanie dostojności tego miejsca.

Będziemy więc tam 28 sierpnia o godz.12.00 ze swoim sztandarem, kolumną znicza i kwiatami. I gorąco zachęcamy wszystkich, którym bliska jest tradycja i współczesność lotnictwa polskiego, do udziału w tym spontanicznym spotkaniu. Wszystkich, którym przyświeca  idea oddania hołdu i wyrazów uznania ludziom lotnictwa i ich dokonaniom. Zachęcam  do spaceru po parku Pola Mokotowskiego, przy Trasie Łazienkowskiej, między rondem Jazdy Polskiej a gmachem GUS. Aby bez rygorów organizacyjnych, z potrzeby serca – kwiatkiem, zniczem i myślą potwierdzić swoje członkostwo w wielkiej rodzinie lotniczej, czy tylko wyrazić zainteresowanie i życzliwość dla tej pięknej dziedziny gospodarki, obronności, sportu i rekreacji.

Nieco wcześniej, o godz. 10.00 przy Głazie Pamięci Lotniska Mokotowskiego, od ulicy Batorego, odbędzie się również ceremonia składania kwiatów.

Dołączcie do nas, spotkajmy się, aby w tym dniu pamiętnym, w pogodnej atmosferze odświeżyć kontakty i nawiązać nowe, wspomnieć historię i jej bohaterów oraz pogawędzić  o współczesnych problemach lotnictwa.

 W  mieniu członków Stowarzyszenia Lotników Polskich 

prezes

płk pil. Kazimierz Pogorzelski                                                                                                                                 

oraz w imieniu  Lotników General Aviation 

Grzegorz Brychczyński