Podczas uroczystej  inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim prezes Fundacji i współtwórca Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak został uhonorowany Nagrodą Księżnej Jadwigi Śląskiej “za znaczący wkład w pojednanie i pogłębienie współpracy polsko-niemieckiej lub wybitną działalność charytatywną”.

Nagroda ta przyznawana jest od 2004 roku, a jej pomysłodawcami byli profesor Zdzisław Latajka były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia oraz klubowicze Salonu Śląskiego, do którego należy wielu naukowców i artystów. Patronką nagrody została wybrana Jadwiga, księżna Śląska z rodu Andechs, która wyniesiona została na ołtarze już w 1267 roku. Księżna Jadwiga Śląska od wieków otaczana jest kultem zarówno przez Polaków jak i Niemców, jednocześnie łącząc w tym kulcie oba narody. Jest ona orędowniczką wzajemnego zrozumienia i pojednania.

Nagrodę stanowi statuetka z brązu księżnej Jadwigi Śląskiej, wykonana każdego roku w innej unikatowej formie. Wręczana jest uroczyście przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego i prezydenta miasta Wrocławia.

Warto wspomnieć, że laureatami tej nagrody w przeszłości zostali Kazimierz Kutz, Tadeusz Różewicz, Helmut Kohl, profesor Władysław Bartoszewski, Tadeusz Mazowiecki i wielu innych.