Brakuje jeszcze niewiele ponad 5 tysięcy złotych by powstał mural poświęcony najsłynniejszemu bohaterowi z powieści Leopolda Tyrmanda. Zły ma zostać namalowany na ścianie Instytutu Głuchoniemych w Warszawie. Organizatorem zbiórki internetowej, która potrwa do końca miesiąca jest Stacja Muranów a Polskamowi.pl wspiera medialnie akcję.

Nie ma chyba bardziej warszawskiej postaci, niż Zły. To ikona, która stała się symbolicznym superbohaterem od pierwszego dnia publikacji powieści. Henryk Nowak pojawiał się w najmniej oczekiwanych momentach i ratował z opresji niedoszłe ofiary stołecznych andrusów. Kluczowe sceny „Złego” rozgrywają się na Placu Trzech Krzyży i w bezpośredniej okolicy. To tutaj mieścił się kiosk Juliusza Kalodonta, tutaj Zły wyczekiwał na piękną Martę, a nieopodal w dawnym budynku YMCA przy Konopnickiej 6 tworzył sam Tyrmand.
Projekt muralu autorstwa Adama Walasa i Anny Koźbiel zakłada namalowanie tajemniczej postaci mężczyzny żywcem wyjętego z lat 50-tych. Punktem dominującym będą charakterystyczne żarzące się oczy. Mural zostanie wykonany w technice rastra liniowego.
Do powstania muralu można się przyczynić, wpłacając środki w zbiórce crowdfundingowej na portalu WspieramKulture.pl.  

Osoby, które zdecydują się dorzucić do projektu mogą liczyć na wyjątkowe prezenty z grafiką Złego – kubki barowe, koszulki czy torby. Najhojniejsi zostaną wymienieni wśród sponsorów na tabliczce umieszczonej pod muralem. Środki zebrane w tej akcji zostaną przeznaczone na: zakup materiałów niezbędnych do zrealizowania muralu, wynajem sprzętu, wynagrodzenie dla projektanta i wykonawców malowidła oraz produkcję i montaż tabliczki pamiątkowej.

Naszą inicjatywę wspiera Grolsch, który zapewnia połowę potrzebnej kwoty. Medialnie i promocyjnie wspierają nas również: Aszdziennik, Kampus, Kieliszki na Próżnej, Kino Muranów, Okno na Warszawę, Polskamowi.pl, Warexpo , Wydawnictwo MG oraz Wydarzysie.pl

Wywiad z Marcelem Wożniakiem, autorem książki p.t. “Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie” przeczytasz TUTAJ.