Działał co najmniej kilka tygodni. Pieniądze wyłudzał od obcokrajowców. Kim jest zatrzymany i jak działał w Polskamowi.pl

Krakowska policja dostała sygnał, że  mężczyzna podający się za Hiszpana wyłudził 35 tys. euro od tureckiego przedsiębiorcy. Oszukany mężczyzna myśląc, że przelał pieniądze kontrahentowi z Polski w rzeczywistości przekazał je na rachunek bankowy podstępnie umieszczony przez oszusta na sfałszowanej fakturze VAT. Rachunek ten został założony w polskim banku na podstawie danych personalnych obywatela Hiszpanii. Mając informacje operacyjne policjanci zorganizowali na terenie jednej z placówek bankowych w Krakowie zasadzkę. Na gorącym uczynku zatrzymali mężczyznę próbującego wypłacić kilkanaście tysięcy euro z rachunku bankowego założonego na fałszywe dane. Okazało się, że ta sama osoba kilka dni wcześniej wypłaciła sporą sumę pieniędzy w tym samym banku.

Później w mieszkaniu  zatrzymanego obywatela Rumunii znaleźli 72 tys. euro w gotówce, laptopy, telefony komórkowe, karty SIM, kilkadziesiąt kart kredytowych i kilkanaście fałszywych dokumentów tożsamości z kilku państw europejskich. Dzięki analizie zgromadzonego materiału policjanci ustalili, że zatrzymany w grudniu 2016 roku i w styczniu br. roku przebywał w Polsce, wypłacając gotówkę z założonych przez siebie na fałszywe dane osobowe rachunków w kilku bankach, między innymi w Gdyni, Katowicach i Krakowie.

Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty oszustw na szkodę kilkunastu osób na terenie Europy.  Sąd tymczasowo aresztował oszusta na 3 miesięce. Obywatel Rumunii był ponadto poszukiwany przez sąd włoski, a jeden z dokumentów, który przy nim znaleziono zarejestrowany został w Hiszpanii, jako użyty do przestępstwa.

żródło policja.pl

BU