Uwaga! Kiedy znudzi się Wam albo zbyt rozrośnie jakaś roślina, zamiast ją wyrzucać oddajcie ją komuś innemu! Na taki pomysł wpadli wrocławianie. W portalu PolskaMowi.pl wyjaśniamy dokładne zasady funkcjonowania wrocławskiego schroniska dla roślin.

W październikowe poniedziałki, w wybranych punktach Wrocławia, mieszkańcy będą mogli wymienić się roślinami ogrodowymi i ozdobnymi.
Sama jestem ogrodnikiem. Nawet przy drobnych zmianach nasadzeń nie lubię wyrzucać roślin i dlatego chętnie się nimi dzielę. Do takiego działania zachęcam wszystkich wrocławian. Zielony departament wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej organizuje dla Państwa miejsce i zaprasza fachowców. Bardzo zachęcam do udziału w naszym projekcie –  podkreśla Agnieszka Cybulska-Małycha, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM.
Jak przygotować rośliny do wymiany? Jest to banalnie proste.

Otóż rośliny należy najpierw wykopać, umieścić w doniczce i podlać. Następnie przynieść je do punktu wymiany roślin. Każda przyniesiona roślina zostanie sprawdzona pod względem fitosanitarnym (czy jest zdrowa) oraz prawidłowo oznaczona – gatunek i siedlisko, tak aby kolejne osoby mogły ją zabrać do swojego ogrodu. Co ważne, pozostawienie roślin w punkcie wymiany daje pierwszeństwo w wyborze roślin. Tym niemniej osoby, które nie przyniosą roślin również będą mogły wybrać coś zielonego dla siebie.

Ponadto w schronisku dla roślin będzie można skorzystać z porad fachowca, który zawsze będzie na miejscu i doradzi np. w jakim miejscu posadzić roślinę, która nam się spodobała. Podpowie też jaką roślina preferuje glebę i czy woli rosnąć w miejscu nasłonecznionym, czy może w cieniu.

Gdzie i kiedy:

16 października – Kilimandżaro (teren obok kortów tenisowych Morskie Oko), w godzinach 15-18

23 października – Park Wschodni w g. 15-18

30 października –Wzgórze Andersa u podnóża, w g. 15-18

AK

fot. Jarek Ratajczak/Urząd Miejski Wrocławia