Mieli walczyć 4, 5 dni, walczyli 63. Warszawscy Powstańcy. Za życia przeszli piekło. Ci już nieliczni, w przeddzień 73 rocznicy wybuchu Powstania spotkali się na uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny był prezydent Andrzej Duda. Polskamowi.pl przedstawia relację z tego wydarzenia.

Ta rocznica jest ważna także dla mnie jako Prezydenta RP, ale przede wszystkim jako obywatela, harcerza, jako tego, który na historii i micie Powstania Warszawskiego, na bohaterstwie Powstańców Warszawskich wychował się. Mogę powiedzieć, że moja postawa gotowości służby ojczyźnie została właśnie poprzez tamte wydarzenia i postawę młodych Polaków w dużym stopniu ukształtowana – podkreślił  Andrzej Duda.
Prezydent wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego oraz osobom zasłużonym dla utrwalania pamięci o wydarzeniach sprzed 73 lat oraz zaangażowanym w działalność na rzecz kombatantów. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Juliusz Kulski, żołnierz Zgrupowania „Żniwiarz”, pseudonim „Goliat”, zaś Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski: siostra Łucja Reszczyńska, sanitariuszka w szpitalu przy ul. Kopernika i Ewa Jeglińska, łączniczka pułku „Baszta” między komendą Mokotowa a Śródmieścia, pseudonim „Ewa”; a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – Ewa Szeremeta-Węgrzecka, sanitariuszka w Zgrupowaniu „Konrad”, pseudonim „Czarna Zośka” oraz Jadwiga Wiśniewska,  sanitariuszka i łączniczka służąca w Wojskowej Służbie Kobiet, pseudonim „Sroka”. Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości prezydent odznaczył Halinę Wołłowicz-Hołownię, łączniczkę i sanitariuszkę w pułku „Baszta”, pseudonim „Rena”. Wręczył też Złote i Srebrne Krzyże Zasługi. W uroczystości oprócz oficjeli wzięli udział najważniejsi goście, czyli powstańcy, których z roku na rok jest niestety coraz mniej. Słowa do młodych ludzi skierował Zbigniew Dionizy Ścibor-Rylski, polski lotnik, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich.
Żyjecie w wolnej, niepodległej, ukochanej naszej Ojczyźnie. Nie wiecie co to jest przelewać krew o wolność. Całe szczęście. Może nigdy nie doczekacie się tych strasznych, okrutnych chwil jakie nasze pokolenie miało możność przeżyć – podkreślił generał Ścibor-Rylski.  – Szczęście całe życie mnie nie opuszczało, najlepszym dowodem jest to, że jestem tu z Wami.

Program obchodów Powstania Warszawskiego znajdziecie tutaj, zaś fotoreportaż prezentujący miejsca związane z Powstaniem znajdziecie tu.

Tekst i fot. Anna Krzesińska