Dziesiąty, jubileuszowy Toruński Zlot Piwowarów Domowych przeszedł już do piwnej historii. PolskaMowi.pl prezentuje relację z tego niezwykłego wydarzenia.

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst”]

Przypomnijmy. Pierwszy zlot odbył się w połowie grudnia 2012 roku. Kolejny miał odbyć się dopiero za rok, ale z powodu licznych próśb osób obecnych na premierowej imprezie zorganizowany został już pół roku później 22 czerwca 2013. Od tamtej pory zloty odbywają się dwa razy do roku i z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem. Obecnie organizowane są w największym ze względu na ilość kranów (aż 18!) kraftowym pubie – Carpe Kraft przy Placu Teatralnym. Co ważne – od samego początku sędziami jest zebrana publika, wśród której znajdują się zarówno piwowarzy domowi, wytrawni znawcy piw rzemieślniczych jak i piwni laicy. Wszyscy oni degustują niewielkie, anonimowe próbki wystawionych w konkursie piw, a następnie dokonują ich oceny. Na koniec oddają głosy na trzy najlepsze piwa w każdej z kategorii, które za każdym razem są inne.

Toruński Zlot Piwowarów Domowych jest od początku niezmiennie konkursem konsumenckim. Publiczność, występująca w roli sędziów jest bardzo różnorodna – mniej i bardziej doświadczeni konsumenci piw rzemieślniczych oraz piwowarzy domowi, a także zupełnie przypadkowe osoby, które akurat miały ochotę wybrać się na to wydarzenie. Piwa oceniane są przede wszystkim pod kątem przyjemności z ich picia, choć trzeba zaznaczyć, że z edycji na edycję goście są coraz bardziej świadomi i wykazują dużą wiedzę o stylach piw, w których odbywają się konkurencje. Ideą, która towarzyszy nam od pierwszego Zlotu jest także praktyczna edukacja konsumentów – dajemy uczestnikom możliwość jednoczesnego porównania od kilku do kilkunastu reprezentantów danego stylu piwa, przekonania się, jakie różnice i podobieństwa można napotkać między nimi. Bardzo cieszymy się z dziesiątej już edycji i piątego roku istnienia imprezy. Wydarzeń związanych z piwem domowym jest w Polsce coraz więcej, każde z nich wymaga od piwowara sporego nakładu czasu i pracy, a Zlot cały czas przyciąga wierne grono uczestników – podkreśla w rozmowie reporterką PolskaMowi.pl Magdalena Bergmann, prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.


W tym roku najlepsi okazali się: w kategorii Pils: 1.
Mikołaj Borzyszkowski (+ nagroda Grand Champion) 2. Szymon Synak 3. Paweł Jakowski; w kategorii Fruit Ale 1. Piotr Serocki, Tomasz Domagalski 2. Remigiusz Eliński 3. Joanna Roman; w kategorii Saison: 1. Łukasz Raczkowski 2. Piotr Serocki, Tomasz Domagalski 3. Łukasz Rudnik.

Anna Krzesińska

[/et_pb_text][et_pb_gallery admin_label=”Galeria” gallery_ids=”7538,7542,7543,7544,7545,7546,7547,7548,7549,7550″ fullwidth=”off” show_title_and_caption=”off” show_pagination=”on” background_layout=”light” auto=”off” hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” caption_all_caps=”off” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]