Czerwień, kolor zielony i złoto. Dlaczego te właśnie barwy są tak świąteczne? Polskamowi.pl odpowiada na to pytanie.

 Kolory  są  bardzo ważnym elementem naszego świata, można powiedzieć, że wręcz nadają mu  wyraz. Wpływają na ludzi, ich otoczenie i wnętrza. Niektóre są dla nas bardzo szczególne i przywiązujemy do nich dużą wagę, a zwłaszcza ma to miejsce   w ważnych chwilach, takich jak święta  Bożego Narodzenia.  Tradycyjne trzy kolory świąt Bożego Narodzenia to: zielony, czerwony i złoty. Właśnie z tymi kolorami kojarzą nam się Święta. Zielony i czerwony  jako barwy bożonarodzeniowe znajdujemy już  w tradycji średniowiecza. Takimi kolorami malowane były wtedy w kościołach przegrody wygradzające strefę sacrum od profanum.

Zieleń od dawna jest symbolem życia i odrodzenia. Zieleń kojarzy się z przede wszystkim z  harmonią, naturą i bliskim kontaktem z nią. Stanowi kolor  uzdrowienia, nadziei i wolności. Kolor zielony, kolor nadziei, jest szczególnie ważny w liturgii. Stosuje się go w niedziele i dni powszednie podczas odprawiania mszy. W Liturgii ambrozjańskiej ołtarz po sprawowaniu świętych tajemnic nakrywa się obrusem koloru zielonego, w nawiązaniu do życia Jezusa Chrystusa. Również dlatego kamień zawierający relikwie świętych jest tego samego koloru. W okresie średniowiecza krzyże były malowane na zielono.Echa tej tradycji znajdujemy w zielonych drzewkach, które stroimy na święta. Z kolei kolor  czerwony symbolizuje krew Jezusa Chrystusa.  Kolor czerwony ma w liturgii dwoistą symbolikę. Po pierwsze, jest znakiem  przelanej w obronie wiary krwi, poza tym czerwień to także kolor ognia  jest tzw. barwą władzy, występuje jako atrybut króla i jego najwyższego znaczenia.

Złoto   reprezentuje światło, a także dobrobyt, bogactwo i majestat. Według symboliki, złoty jest jednocześnie kolorem i światłem. W  religii jest jasnością przeciwstawiającą się ciemności, czyli złu, a same święta Bożego Narodzenia mają symbolizować  właśnie zwycięstwo światła  nad ciemnościami i złem. Złoto jest także symbolem boskości, niezniszczalności, wieczności,  chwały, doskonałości, duchowego oświecenia.  Powszechnie złoto łączone jest ze słońcem i z niebem, dlatego też złotem były pokrywane dachy świątyń oraz malowano obrazy, głównie w średniowieczu na złotym tle, złoto reprezentowało przestrzeń boską, sacrum .Złoto to jeden z darów, które otrzymał Jezus od trzech króli , to także kolor gwiazdy nad stajenką.

Stąd w naszej kulturze kolor złoty jest tak ważny i dlatego też pojawia się w grudniu w naszych domach, które wówczas również nabierają szczególnego blasku.

Złoto pojawia się w Boże Narodzenie we wszystkich możliwych  dekoracjach, oświetleniu i nakryciu stołu. Im więcej go dookoła nas, tym cieplejsza i bardziej przyjazna atmosfera  panuje  w domowych wnętrzach. Wszystko pod wpływem złotego koloru  ożywa. Wokół robi się jasno i przytulnie, a otoczeni drogocennym blaskiem możemy poczuć się naprawdę wyjątkowo. W złotej scenerii jakikolwiek zły nastrój nie ma prawa zagościć!