Ponad 2 tysiące krzaków marihuany odkryli policjanci z CBŚP w Ciechanowie, Ostrowii Mazowieckiej i w Zgorzale niedaleko Piaseczna. Z tych trzech plantacji można by uzyskać ponad 400 kg. gotowej marihuany o wartości w hurcie ponad 6,5 miliona złotych.

W rękach policjantów znalazło się pięciu mężczyzn, którzy nielegalnie uprawiali konopie. Grozi im do 8 lat więzienia.
Plantacja konopii indyjskich w Ciechanowie znajdowała się w wynajętym magazynie, w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań. Podczas akcji zatrzymali dwóch mężczyzn. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 530 krzewów konopi, z czego można uzyskać kilkadziesiąt kilogramów gotowej do sprzedaży marihuany. Jeden z zatrzymanych został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Następnie w Ostrowii Mazowieckiej funkcjonariusze w garażu dla samochodów ciężarowych odkryli bardzo dużą, w pełni wyposażoną uprawę konopi. Magazyn był podzielony na 7 stref, a w każdej z nich były rośliny w krzewach. W sumie było ich 1620. Policjanci weszli do pomieszczeń tuż przed zbiorami konopi. Plantacja była profesjonalnie wyposażona. Plantacji doglądał obywatel Wietnamu. Funkcjonariusze warszawskiego CBŚP zatrzymali też właściciela posesji. Również w tym przypadku na wniosek prokuratora Prokuratury Rejonowej w Ciechanowie sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące.
W Zgorzale pod Piasecznem policjanci znaleźli kompletne wyposażenie plantacji, która jeszcze nie została uruchomiona. O skali planowanej produkcji świadczy jednak fakt, że na miejsce zostało dowiezione ponad 1800 doniczek na krzewy marihuany. Policjanci ustalili i zatrzymali organizatora plantacji, którego po przedstawieniu zarzutów, sąd aresztował na 3 miesiące.

W ujawnionych miejscach funkcjonariusze zabezpieczyli aparaturę służącą do produkcji i chemikalia wykorzystywane w cyklu produkcyjnym. By ukryć charakterystyczny zapach, organizatorzy plantacji zbudowali specjalne instalacje filtrujące.

Z takiej ilości zabezpieczonych krzewów można uzyskać prawie 400 kg marihuany o wartości 6,5 mln zł.

Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Ciechanowie.

źródło CBŚP

BU