Ok. 60 kilometrów od Warszawy i Łodzi można zobaczyć i oczywiście zwiedzić przepiękny barokowy pałac. Polskamowi.pl zaprasza do Nieborowa.

Pałac liczy sobie już ponad 320 lat. Wybudował go kardynał Michał Stefan Radziejowski według projektu Tylmana z Gameren. Po śmierci Prymasa Radziejowskiego był własnością kilku rodów aż wreszcie w 1774 właścicielem dóbr nieborowskich został książę Michał Hieronim Radziwiłł. Nowy właściciel był koneserem sztuki. Zgromadził w pałacu między innymi kolekcję obrazów, tysięcy rycin, unikatowy księgozbiór, kolekcję porcelany, sreber, mebli i tkanin. W rękach Radziwiłów pozostawał do 1945 r. kiedy stał się filią Muzeum Narodowego w Warszawie. W Nieborowie możemy przespacerować się pięknymi parkami w stylu angielskim i francuskim. Zobaczyć między innymi wozownię, browar, oranżerię, kuźnię.
Ciekawostką jest działający w Pałacu Ośrodek Pracy Twórczej. Gościły w nim takie osobistości jak Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska, Gałczyński, Herling-Grudziński, Rubinstein czy Mrożek.
3 kilometry w kierunku Łowicza  żona Michała Hieronima, Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa  założyła słynny ogród romantyczny w Arkadii. Stał się on miejscem spotkań twórców epoki oświecenia.

O Łowiczu i jego folklorze przeczytasz TUTAJ.