W poprzedniej części opisaliśmy tanią podróż do Mediolanu lub Bergamo. Teraz w Polskamowi.pl czas na wybór atrakcji tych miast. Radzi blogerka Marta Gackowska.

Nasza przewodniczka prowadzi bloga Podróżuj za grosze, w którym prezentuje, w jaki sposób samemu zorganizować sobie jak najtańsze zwiedzanie europejskich miast.
Co zatem zobaczyć w Mediolanie? Zaczynając od północnej części miasta to na pewno Bosco Verticle. Są to wieżowce, na których na balkonach rosną drzewa. Wygląda to niesamowicie. Idąc dalej natkniecie się na „mini starówkę” z mnóstwem sklepów, knajpek oraz z Łukiem Triumfalnym. Następnie dochodzicie do bezpłatnego cmentarza Cimitero Monumentale – naprawdę warto tam pójść. Już sam kościół jest przepiękną budowlą, a idąc w głąb cmentarza zobaczycie niesamowite grobowce. Cmentarz jest naprawdę spory, ale warto tu poświęcić minimum godzinkę. Stąd metrem dojedziecie do centrum miasta, w którym zobaczycie przede wszystkim słynną katedrę Duomo. Wejście do środka kosztuje 3,5 euro (ok. 16 zł) i nie żałujcie na to pieniędzy. Jest też możliwość dostania się na punkt widokowy znajdujący się na dachu katedry – cena za osobę to ok. 9 euro (38 zł). Po lewej stronie znajduje się także bardzo znana galeria Vittorio Emanuelle (przymierzanie najdroższych ubrań jest bezpłatne), natomiast po prawej stronie zobaczycie Pałac Królewski oraz Pałac Marino. Następnym przystankiem na mapie jest Zamek Sforzów z dużą fontanną przed wejściem. Zwiedzanie zewnętrznej części jest bezpłatne. Po wyjściu z Zamku dostajemy się do przepięknego parku z licznymi knajpkami. Warto przyjechać tutaj na odpoczynek i napawać się widokami. Jest to miejsce spotkań Włochów – uprawiają tam sport, robią pikniki, siedzą nad jeziorem czy urządzają pokazy taneczne. Na samym końcu parku znajduje się znacznie większy niż wcześniej Łuk Triumfalny. To co jeszcze polecam to oczywiście „mediolańska Wenecja” czyli dzielnica Navigli. Jest to także miejsce spotkań Włochów, dzielnica, w której na barkach możecie napić się piwa/wina, zjeść tanie makarony oraz pizze. Kawałek pizzy kosztuje 2 euro, natomiast cała dla 2 osób kosztuje 7 euro i jest naprawdę pyszna. Jeśli chodzi o ceny pamiątek, to pocztówki otrzymacie od 50 centów do 1 euro, magnesy kupicie za 3-4 euro, a kubki – 6-7 euro. Przy okazji wspomnę o cenach w sklepie, ja znalazłam Carrefour w którym za napój, jogurty czy bułki zapłaciłam 0,60 euro, za wszelkiego rodzaju przekąski 2 euro, a piwa kosztują 2-3 euro i są to również sześcioraki.

Drugą opcją, którą sama mam zamiar sprawdzić jest Bergamo. To przeurocze miasteczko położone jest tuż obok lotniska Mediolan Bergamo. Do centrum miasta dojedziecie zwykłym autobusem. Kursuje praktycznie co chwilę i w 10-15 minut jesteście w stanie dostać się do miasta. Jest możliwość kupienia biletu dobowego, co jest świetną opcją dla podróżujących za grosze. Kosztuje on 5 euro, a macie możliwość dostania się z/na lotnisko, jeżdżenia i przesiadania się w mieście, a także skorzystanie z kolejki Funicolare. Jednakże, jeśli tu też chcecie zaoszczędzić, to prawdę mówiąc z lotniska jesteście w stanie pieszo dojść do miasta, ponieważ odległość to ok. 3-4 kilometry. Bergamo dzieli się na miasto górne i dolne i w każdej części znajdziecie niesamowite, darmowe atrakcje. W szczególności polecam zobaczyć: kaplicę Cappella Colleoni, Bazylikę Santa Maria Maggiore, Katedrę Duomo di Bergamo, Zamek San Vigilio znajdujący się na wzgórzu (jest tu także darmowy punkt widokowy), cztery bramy wejściowe do miasta, kościół św. Michała czy Porta Nuova. Jedyną płatną atrakcją jest wejście na wieżę ratusza miejskiego (kosztuje 3 euro). Jeśli chodzi o nocleg, to ceny rozpoczynają się od 70 złotych za dobę. Ja wybrałam Teddy’s House, gdzie za cztery noclegi zapłacę łącznie 310 zł. W cenie otrzymuję duży pokój ze stolikiem, szafą, bezpłatnym dostępem do Internetu, bezpłatną pościelą oraz ręcznikami. Z tego co wiem, to nawet w moim pięknym Toruniu noclegi w centrum miasta są droższe. To co jeszcze przyciągnęło mnie do Bergamo, to tania możliwość podróżowania pociągiem do kolejnych przepięknych miast. Bilety można kupić w cenie od 2 do 6 euro w jedną stronę, co daje nam możliwość zobaczenia takich miast jak Varenna, Bellagio, Sirmione, Como czy Lecco. Są to przepiękne miasta, z których jest niesamowity widok na jezioro i Alpy Bergamskie – moje marzenie.  Ceny w sklepach podejrzewam, że są bardzo podobne, natomiast pamiątki otrzymacie taniej.

Wysłuchała Anna Krzesińska

fotografie oprócz zdjęcia głównego z archiwum rozmówczyni

O tym jak tanio dojechać do Włoch przeczytasz TUTAJ.