Wracamy z lubianym przez naszych Czytelników cyklem. PolskaMowi.pl wraz z podróżniczymi blogerami kolejny raz proponuje w jaki sposób podróżować, aby nie zbankrutować.

Marta Gackowska, prowadzi bloga Podróżuj za grosze, w którym prezentuje w jaki sposób samemu zorganizować sobie jak najtańsze zwiedzanie europejskich miast. Tym razem opowie o skarbach Lombardii. 

            Większość z Was myśli, że z konkretnego lotniska możecie dojechać tylko i wyłącznie do jednego miasta. Chciałabym Wam pokazać jak w prosty i niedrogi sposób można poruszać się po Włoszech, zwiedzając mnóstwo niesamowitych miejsc !

Zacznijmy od Lombardii, ponieważ lotnisko Mediolan-Bergamo oferuje szeroką gamę połączeń kolejowych. Orio al Serio oddalone jest o około 5 kilometrów od Bergamo oraz o około 50 kilometrów od Mediolanu. Nie jest duże i obsługuje niewiele linii lotniczych. Wśród nich jest polski przewoźnik Wizzair, który dolatuje tam z Gdańska, Katowic i Warszawy Chopin, jest też Ryanair z Gdańska, Krakowa, Warszawy Modlin i Wrocławia.

Co zatem zobaczyć w Lombardii?

Bergamo

Jest to moim zdaniem dość rzadko odwiedzane przez turystów miejsce –  a szkoda!

Niewiele osób wie jak przepiękne widoki w sobie kryje. Bergamo podzielone jest na dwie części – miasto górne (Citta Alta) i dolne (Citta Bassa). Uważam, że zarówno Bergamo jak i Mediolan stanowią świetną bazę wypadową. Dworzec kolejowy znajduje się w Citta Bassa, niedaleko od centrum. Dolne miasto to przede wszystkim sklepy, kawiarnie, urzędy itp., niemniej jednak jest warte obejrzenia. Natomiast górne miasto to wisienka na torcie! Z każdego miejsca są niesamowite widoki – widać zarówno Citta Bassa jak i lotnisko Orio al Serio, ze wzbijającymi się z niego samolotami. Centrum górnego miasta jest równie piękne –  niesamowite kościoły, cztery bramy wejściowe do miasta, place, na których spotykają się Włosi, teatr i klimatyczne wąskie uliczki.

DOJAZD DO BERGAMO Z LOTNISKA: Autobus miejski ATB Airport Bus kursuje co 20 minut, dojedziecie nim do dworca kolejowego (STAZIONE), centrum dolnego miasta (CENTRO CITTA) pod wejście, z którego startuje kolejka Funicolare (FUNICOLARE) oraz do górnego miasta (CITTA ALTA).

CENA BILETU: Polecam zakup biletu dobowego w cenie 5 euro i wykorzystanie go „na maksa” (warto zobaczyć obie części Bergamo, widoki zachodzącego słońca z górnego miasta, podświetlone górne miasto patrząc z Citta Bassa).

Lecco
Po wyjściu z dworca kolejowego, tłum ludzi kieruje się w dół do centrum miasta. Podążając za nim, dostrzeżecie w oddali piękny kościółek na tle gór. Wąskimi uliczkami dojdziecie także do placu, na którym stoi pomnik włoskiego polityka Mario Cermenati. Bardzo rozpoznawalnym kościołem w tym mieście jest bazylika św. Mikołaja. Widoki na Como Lake są równie piękne jak z kolejnych miast, natomiast warto tu wpaść chociaż na chwilę, korzystając z sześciogodzinnej ważności biletu kolejowego.

DOJAZD: Pociąg Trenitalia z Bergamo.

CENA BILETU: Z Bergamo do Lecco bilet kosztuje 3,60 euro w jedną stronę. Czas podróży to 40 minut.

Varenna-Bellagio-Menaggio

Trzy niesamowite miejsca, znajdujące się nad Jeziorem Como. Aby się tu dostać, wybierzcie pociąg Trenitalia. Bilet kolejowy w jedną stronę na trasie Bergamo-Varenna kosztuje 5,50 euro, a podróż trwa półtorej godziny. Z dworca kolejowego udajcie się w dół do centrum, a stamtąd możecie kupić bilety na prom i zobaczyć przede wszystkim Bellagio i Menaggio. Są to kolejne urokliwe miasteczka. Warto tam pojechać i iść na spacer, aby odpocząć od wielkich miast, turystów i spokojnie napić się kawy, patrząc na zachodzące słońce.

CENY BILETÓW:

  • Bergamo – Varenna: bilet kosztuje 5,50 euro w jedną stronę
  • Varenna – Bellagio: 4,60 euro w jedną stronę
  • Bellagio – Menaggio: 4,60 euro w jedną stronę
  • Menaggio – Varenna: 4,60 euro w jedną stronę

Como

Jest to największe miasto znajdujące się nad Como Lake. Zarówno na dworcu kolejowym, jak i w centrum miasta znajduje się punkt informacyjny, w którym dostępne są duże mapki miasta. Dodatkowo obsługa jest bardzo pomocna i chętnie zaznaczy Wam trasę zwiedzania. Po drodze do centrum miasta mijacie takie zabytki, jak: Katedra w Como, Bazylika San Fedele czy Bazylika of Sant Abbondio. Dochodząc do jeziora, warto wejść na molo, na którego końcu znajduje się pomnik Life Electric. Wcześniej macie także muzeum poświęcone Voltowi, natomiast po drugiej stronie kolejkę na punkt widokowy, z którego pięknie widać panoramę miasta.

DOJAZD DO COMO: Pociąg Trenintalia.

CENA BILETU: Na trasie Bergamo-Como bilet kosztuje 6,70 euro w jedną stronę. Czas podróży to niecałe półtorej godziny.

Desenzano del Garda

Niesamowite miejsce nad Jeziorem Garda. Zupełnie inne niż te, które wcześniej opisywałam. To miejsce wydaje się bardziej egzotyczne –  znajduje się tam mnóstwo zieleni, palm, a w oddali nie widać żadnych gór. Jest tylko i wyłącznie błękitna woda. Schodząc do centrum miasta, mijacie zamek, a dojście do jeziora prowadzi przez przepiękne, kolorowe uliczki. W Desenzano praktycznie nie ma turystów, jest spokojnie, idealnie na spacer. Przy Gardzie znajduje się główny plac miasta, z kościołem, pomnikiem i otaczającymi go knajpkami. Znajdziecie tam także mnóstwo jachtów i żaglówek, a idąc wzdłuż wody dojdziecie do dużej plaży miejskiej.

DOJAZD DO DESENZANO DEL GARDA: Pociąg Trenitalia z Bergamo.

CENA BILETU: Na trasie Bergamo-Desenzano bilet kosztuje 6,70 euro w jedną stronę. Czas podróży to półtorej godziny.

Sirmione
Miasto, które w Lombardii podobało mi się chyba najbardziej! Wszystko za sprawą dwóch rzeczy: przepięknego zamku, który robi wrażenie już na wjeździe do miasta oraz długiego cypla, wysuniętego na jezioro Gardaa, na którym znajduje się Sirmione. Miasteczko jest małe, jednak znajduje się tam tyle restauracji, knajpek, sklepów z pamiątkami i hoteli, że ciężko to sobie wyobrazić. Dla chętnych są tutaj oczywiście plaże miejskie i.. najpyszniejsze lody na świecie! Wejście na zamek jest płatne, bodajże 5 euro, natomiast widoki są niesamowite. Znacznie bardziej polecam wejść na szczyt zamku niż na przykład wjechać kolejką na punkt widokowy w Como.

DOJAZD: Autobusem miejskim LN026, którego przystanek jest po lewej stronie od wyjścia z dworca kolejowego

CENA BILETU: Z Desenzano del Garda do Sirmione bilet kosztuje około 3 euro w jedną stronę.

Mediolan

Najbardziej znane miasto Lombardii – idealne na dwudniowy wypad. Charakterystycznym punktem jest oczywiście Katedra Duomo (na szczycie katedry znajduje się punkt widokowy), a także Galeria Vittorio Emanuele II. Aby w pełni zobaczyć Mediolan, polecam wykupić sobie dobowy bilet na metro. Przed wyjazdem zorientujcie się także czy w wybranym terminie nie ma jakiegoś meczu na San Siro. My byliśmy na AC Milan vs. Inter Mediolan i wrażenia były niesamowite. Jeśli planujecie zjeść romantyczną kolację, to szczególnie polecam dzielnicę Navigli. Duże wrażenie zrobił na nas także cmentarz Cimitero Monumentale oraz Bosco Verticale.

DOJAZD Z LOTNISKA: Autokar Terravision

CENA BILETU: Bilet kosztuje 9 euro w dwie strony (przy zakupie biletu od razu w dwie strony)

Cremona

Miasteczko znajduje się w południowej części Lombardii i jest ściśle powiązane z muzyką –  to tutaj urodził się Claudio Monteverdi oraz Amilcare Ponchielli, którego imię nosi najważniejszy w mieście teatr. Symbolem miasta jest 111-metrowa dzwonnica, z której szczytu możecie podziwiać panoramę Cremony, natomiast najpiękniejszym kościołem jest zdecydowanie Katedra pod Wezwaniem Najświętszej Marii Panny.

DOJAZD: Pociąg Trenitalia z Bergamo.

CENA BILET: Z Bergamo do Cremony bilet kosztuje 7,30 euro w jedną stronę . Czas podróży to 2 godziny.

Brescia

Tutaj akurat byliśmy tylko na chwilę, było to nasze miejsce przesiadkowe. Zagłębiając się w historię i zdjęcia miasta uznałam, że przypomina mi trochę Bergamo. Koniecznie wpadnijcie na Piaza Paolo VI. To główny plac w mieście, na którym znajdują się budynki administracyjne, katedra, fontanny, kawiarnie, a także sklepiki z pamiątkami. Miejsce,  którego także nie możecie pominąć, to znajdujący się na wzgórzu Zamek, a także ruiny rzymskie i muzeum Santa Giulia.

DOJAZD: Pociągiem Trenitalia z Bergamo

CENA BILETU: Bilet z Bergamo do Brescii kosztuje 4,80 euro . Podróż zajmuje godzinę.

Wysłuchała Anna Krzesińska

fot. z archiwum rozmówczyni

Inne propozycje w ramach cyklu Podróżuj za grosze znajdziesz tutaj.