Jeżeli chcecie wziąć udział w warsztatach wypieku piernika i dowiedzieć się więcej o historii tego smakołyku, koniecznie musicie odwiedzić Muzeum Toruńskiego Piernika. Na PolskaMowi.pl dowiecie się więcej o tej interaktywnej placówce.

Jest to największe muzeum piernika w Europie. Mieści się w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese. Dowiecie się tam m.in. jakie przyprawy używane są do wyrobu pierników, a także z jakich krajów docierały one w średniowieczu do Polski.

            W piwnicy na odwiedzających czeka wirtualna kramarka, która wprowadza w realia średniowiecznego straganu. Tam też znajduje się unikatowa, największa w środkowej Europie, kolekcja form piernikarskich pochodząca z okresu od XVII do XX w.

            Na piętrze znajdziecie tradycyjną kuchnię i książkę z dawnymi przepisami na ciasto piernikowe. Będziecie też mogli wsiąść do samochodu marki „Żuk”, którym rozwożono do sklepów toruński przysmak. Ponadto odwiedzicie biuro dyrektora fabryki i zajrzycie do sklepu, w którym stoją dawne opakowania po toruńskich słodkościach.

            Podczas wizyty dowiecie się również, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „katarzynki” i co takiego ma do powiedzenia dawny właściciel fabryki Gustav Weese. Dzięki wirtualnej przebieralni zobaczycie jak wyglądalibyście w stroju kramarki czy właściciela fabryki.

            Chętni mogą także wypiec własny piernik dekoracyjny, który będzie miłą pamiątką z wizyty w Toruniu. Muzeum Toruńskiego Piernika mieści się przy ul. Strumykowej 4.

AK

fot. archiwum Muzeum Toruńskiego Piernika, oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu.