„W tym miejscu prawdopodobnie nigdy nie był czeski pisarz Bohumil Hrabal. W 100. rocznicę urodzin wierni czytelnicy” – na portalu PolskaMowi.pl o dość nietypowym upamiętnieniu wybitnego pisarza z Czech, autora słynnych „Pociągów pod specjalnym nadzorem”.

Tablica z takim niezwykłym napisem i rysunkiem kufla piwa z pianką znajduje się w parku w Mińsku Mazowieckim.
Skąd pomysł na taką tablicę? Trudno powiedzieć, chyba z głowy, czyli z niczego. Lubię w ciekawy i niesztampowy sposób podtrzymywać pamięć o zacnych postaciach. A Hrabal o takich należy. Hrabolog Wojciech Soliński powiedział na otwarciu, że taka była wola samego Hrabala, aby tablice i miejsca pamięci były dostępne dla kotów i psów – tłumaczył z uśmiechem w rozmowie z reporterką PolskaMowi.pl pomysłodawca tablicy i dyrektor MDK Piotr Siła.

 Wspomniany wyżej profesor Soliński podczas spotkaniami z miłośnikami czeskiego pisarza (które odbyło się w dniu odsłonięcia tablicy) opowiedział m.in. o twórczości Hrabala i o analogii do Himilsbacha, który zdaniem wielu osób jest jego polskim odpowiednikiem. Więcej o pomniku tego kultowego autora, który również można zobaczyć w Mińsku Mazowieckim już wkrótce na portalu PolskaMowi.pl

Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl