Polscy Łowcy Burz to ludzie, którzy interesują się meteorologią, fascynują grzmotami i piorunami i co najważniejsze – wydają ostrzeżenie kiedy zbliża się burzowe zagrożenie. Na portalu PolskaMowi.pl przedstawiamy jednego z nich – Krzysztofa Piaseckiego z Warszawy.

Obecnie jest on studentem trzeciego roku geografii fizycznej Uniwersytetu Warszawskiego, a w przyszłości zamierza zająć się pracą naukową. Tematy pogodowe „wciągnęły” go już w gimnazjum, zaś w liceum dołączył do Stowarzyszenia Skywarn Polska – Polscy Łowcy Burz.
– Pasja wzięła się z ciekawości, co steruje pogodą, czym są burze, dlaczego atmosfera jest zdolna do tworzenia kataklizmów. Studia w kierunku geografii fizycznej, a dalej klimatologii i meteorologii są z kolei okazją do rozwijania zainteresowań, choć, niestety, w Polsce jest to nadal nauka niezwykle ograniczona i nieco opóźniona w technologii – stwierdza w rozmowie z reporterką PolskaMowi.pl Krzysztof Piasecki.
–Prognozowanie pogody jest codziennie inne, za każdym razem dzieje się coś ciekawego. Również sprawdzalność jest całkowicie inna w przypadku sytuacji stabilnych i dynamicznych. Zdarza się, że nie jesteśmy w stanie precyzyjnie przewidzieć pogody na 24 godziny do przodu, a czasami nawet na siedem dni prognoza jest trafna i łatwa do przygotowania – wyjaśnia.
Jak dodaje, prognozy powstają w oparciu o dane satelitarne, dane ze stacji meteorologicznych, wykorzystuje się także dane radarowe oraz matematyczne modele prognostyczne. Nasz rozmówca w SP-PŁB publikuje artykuły oraz prognozy aktywności burz, które wydawane są za każdym razem gdy na terenie Polski pojawia się ryzyko wystąpienia burz. Wyznaczanie są wtedy zagrożone obszary oraz opisywane są możliwe zjawiska i prognozowany przebieg wydarzeń.

O tym jak wiadomości pogodowe są bardzo potrzebne, szczególnie te publikowane na bieżąco w przypadku zagrożenia, można było się przekonać podczas sierpniowych nawałnic, które przeszły m.in. nad Kujawami i Pomorzem. To właśnie Polscy Łowcy Burz informowali o niezwykle groźnych prognozach, zaś już w czasie trwania burz relacjonowali na bieżąco co się dzieje, jakie jest zagrożenie i które tereny znajdą się pod wpływem niszczących burz. Pan Krzysztof prowadzi także facebookowy profil „Pogoda w stolicy, jak i w okolicy”, który śledzi 7,2 tysięcy osób. Jego wpisy można podsumować słowami jednego z komentarzy – „Najtrafniejsze prognozy i do tego przekazane w sympatycznej formie!”

Anna Krzesińska

fot. archiwum rozmówcy

anna.krzesinska@polskamowi.pl