Za komuny mówiono, że socjalizm ma czterech wrogów; wiosna, lato, jesień, zima. Dzisiaj jest podobnie; ciągle nam źle! Albo za gorąco albo za zimno. Deszcz – niedobrze, upał…??
No właśnie: jak sobie radzić w upały?

Kilka porad, które nie będą stosowane z racji innych przyzwyczajeń, ale może warto spróbować. Kto spróbuje raz, będzie stosował często, bo warto.

Terenowa Toyota, którą telepaliśmy się kilka dni; w kurzu i słońcu po pustynnych serpentynach Karakorum, podjechała pod schody nowoczesnego Boeinga. Przyjechaliśmy “na ostatnią chwilę”. Byliśmy brudni, spoceni, “ledwo dychaliśmy od gorąca”.

Przywitała nas urodziwa pakistańska stewardessa, a widząc w jakim jesteśmy stanie, zaciągnęła za kotarę i tam wręczyła buchający gorącem frotowy ręcznik.  Zwariowała – pomyślałem w pierwszej chwili – upał jak diabli, a ta, z gorącym ręcznikiem. Stewardessa kazała najpierw dokładnie wytrzeć twarz, potem kark, potem…no właśnie…, i kilkakrotnie stopy. Po kilku minutach czułem się jak przysłowiowy noworodek. Zmęczenie minęło jak ręką odjął.

Teraz robię tak: do 2,5 litrowego termosu nalewam gorącą (ok. 60°C) wodę, biorę kilka małych frotowych ręczniczków, i jak jestem w trasie, jest gorąco i zmęczenie bierze górę, staję gdzieś w ustronnym miejscu i zmoczywszy ręczniczek w gorącej wodzie robię dokładnie to co kazała pakistańska stewardessa. Potem kilka przysiadów, i w drogę.

Mój tybetański tragarz nauczył mnie pić w upały gorącą herbatę z masłem i niewielką ilością soli.

W każdym razie: nie pijcie w upały nic zimnego. Jeżeli wodę, to małymi łyczkami – “wodę trzeba jeść, a nie łapczywie łykać”.

Unikajcie COCA-COLI i podobnego typu paskudztw. Wiem, że mam rację.

Wiem też, że moje pisanie “zda się psu na budę”. Ale jeżeli chociaż jeden z naszych Czytelników sięgnie, zmęczony, po gorący ręczniczek – to będzie sukces.

Powodzenia w walce z upałami!

Tak między nami: co to za upały? Przed wojną, panie…

Marian Sajnog

www.ratownictwogorskie.pl