Wiązanki, wieńce, kwiaty doniczkowe, cięte czy stroiki? PolskaMowi.pl sprawdziła jakie trendy panują w tym roku na polskich cmentarzach.

Najchętniej kupowanymi kwiatami na Wszystkich Świętych są chryzantemy, zwane też złocieniami. Występują w różnych kolorach – odcieniach fioletu, różu, czerwieni, żółci czy bieli –   cięte lub w doniczce. Są bardzo trwałe i wytrzymują do pierwszych mrozów. Chryzantemy w małej doniczce można kupić już od 10 złotych, te większe kosztują około 20-25 złotych, a ceny ciętych zaczynają się od 6 złotych (pamiętajmy, że ceny na straganach przycmentarnych tuż przed 1 listopada mogą być wyższe).

Rzeczywiście, najpopularniejsze są chryzantemy. Chyba nie ma kwiatów, które je zastąpią. Są symbolem jesieni i zawsze będą kojarzyły się z Dniem Wszystkich Świętych. Równie wytrzymałe na różne warunki pogodowe (niska temperatura), choć mniej popularne są inne jesienne kwiaty takie, jak: astry czy mrozy. Jeżeli chodzi o kolorystyczne trendy, to w tym roku dominują takie kolory, jak: szarość, szafir czy fiolet. Zauważyłam, że coraz modniejsze staje się bardzo eleganckie złoto i komponujący się z nim z nim „zgniły” brąz. Ja osobiście wolę żywe kwiaty, ale wszystko zależy od upodobań danej osoby. Jeżeli ktoś decyduje się na sztuczne kwiaty, to proponuje mu żywy podkład np. z bardzo wytrzymałej jodły nobilis – tłumaczy w rozmowie z reporterką PolskaMowi.pl florystka Beata Błażejczyk.

Nasza ekspertka radzi jak poznać czy wybrane przez nas kwiaty są świeże. Jak wyjaśnia, świeże chryzantemy mają jeszcze dużo pączków czyli nierozwiniętych kwiatów. Jeżeli na kwiatostanie pojawia się zbrązowiałe części kwiatów, to znak że nie są świeże. Ponadto świeżo ścięte chryzantemy mają jędrną główkę i łodygi,  a środek kwiatu jest jeszcze lekko zwinięty i ściągnięty. Pani Beata podpowiada też jak zadbać o kwiaty. Otóż chryzantemy w temperaturze listopadowej wystarczy podlać raz w tygodniu, wodę w ciętych najlepiej zmienić co drugi dzień i podciąć łodygi.

Na przycmentarnych straganach oczywiście nie brakuje różnej wielkości chryzantem oraz wiązanek w przeważającej większości sztucznych.

To już tradycja, że ludzie kupują chryzantemy. Wiele osób ogląda też sztuczne wieńce, gdyż chcą mieć kwiaty, które przetrwają całą zimę.  Ceny zaczynają się już od 20 złotych. Popularne są też wrzosy, to dobre rośliny na tą porę roku, bo wytrzymają deszcze i przymrozki – tłumaczy jedna z pań, handlujących przy cmentarzu.
Pamiętajmy, że 1 listopada nie powinien zamienić się w rywalizację o to na czyim grobie stoi najwięcej kwiatów czy zniczy. Istotne jest, aby było elegancko stonowanie i stosownie do okazji.

Najważniejsze, żeby na grobie nie było pstrokato. Najlepszy jest minimalizm, lepiej złożyć się na jeden wieniec, wiązankę czy doniczkę z kwiatami, ale dobrej jakości i jeden-dwa większe znicze, które pasują kolorystycznie – podsumowuje florystka Beata Błażejczyk.

Warto zajrzeć: Na naszym portalu można również przeczytać o firmach, oferujących sprzątanie i czyszczenie nagrobków (więcej informacji znajdziecie  TUTAJ.) oraz o cenach i rodzajach zniczy TUTAJ.

 

Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl