Uprzejmi kierowcy w Radomiu. Ci, którzy przestrzegają przepisów i szanują innych uczestników ruchu, mogą liczyć na pochwały i nagrody.

W ramach kampanii społecznej “Jestem uprzejmym kierowcą” radomscy policjanci promują i premiują
nienaganne maniery oraz dobre praktyki na drodze. Organizatorami akcji są portal Radommoto.pl i Radomski Samorząd Obywatelski. Cel jest jeden – dostrzec i pokazać kierowców, którzy wykazują się życzliwością wobec siebie wzajemnie, ale i innych – zwłaszcza niechronionych – uczestników ruchu drogowego. Najczęściej chodzi o zatrzymywanie się przed przejściem i umożliwienie pieszym bezpiecznego pokonania pasów. Takich zachowań obserwujemy najwięcej – mówi Roman Furciński z portalu Radommoto.pl.
– Coraz częściej kierowcy wpuszczają autobusy, wyjeżdżające z zatoki albo siebie wzajemnie na tzw. suwak – dodaje pomysłodawca kampanii.
Z całą pewnością na tytuł “Uprzejmego kierowcy” i nagrodę zasłużył pan Waldemar z Radomia. Ma prawo jazdy już od 40 lat i doskonale wie, że życzliwość oraz miłe gesty dają dużo zadowolenia i satysfakcji. – Na szczęście, okazuje się, że kultura nadal jest w cenie – przekonuje mężczyzna.
Na co dzień funkcjonariusze drogówki dyscyplinują tych, którzy łamią prawo. Nakładają mandaty i punkty karne. Czasami odbierają prawa jazdy. Jednak wiedzą, że równie ważne są edukacja i dobry przykład, bo wpływają na poprawę bezpieczeństwa.
Zdaniem podinspektora Jarosława Stolarka, zastępcy naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, już widać pozytywne efekty profilaktycznych działań. Podobnie uważają kierowcy. Są zgodni, że taka akcja to znakomity pomysł. Doceniają jej walor wychowawczy i to, że policja dostrzega także pozytywne zachowania na drodze.
– To niezwykle motywujące – tłumaczą.
Formularz zgłoszeniowy znaleźć można na internetowej stronie Komendy Miejskiej Policji. Należy w nim wskazać osobę, która zasługuje na miano “uprzejmego kierowcy”, opisać sytuację, której była uczestnikiem. Mile widziany, chociaż nie niezbędny, jest zapis z rejestratora video. Radomska kampania społeczna “Jestem uprzejmym kierowcą” potrwa rok, a potem – tak chcieliby jej pomysłodawcy – będzie prowadzona w całej Polsce. Wspierają ją m.in. znani aktorzy Maciej Stuhr i Anna Cieślak.

Beata Klimek