Jest takie miejsce w Polsce, gdzie Walentynki są świętowane szczególnie. Na PolskaMowi.pl przeczytacie o Mieście Zakochanych – Chełmnie.

Do niedawna niewiele osób wiedziało, że od paru wieków w chełmińskiej Farze przechowywane jest relikwia św. Walentego. Jak podaje ks. Jakub Fankidejski w pracy„Obrazy cudowne i miejsca dzisiejszej diecezji chełmińskiej”: „Jest to głowa tego Świętego, jak się zwykle wyrażają, ale w rzeczywistości nieznaczna tylko jej cząstka. Przechowuje się w kościele, w skarbcu; umieszczona jest w kosztownej puszce, w kształcie regularnego ośmioboku misternie wyrabianej. Puszka jest cała ze srebra, wysoka jednę stopę, waży około trzy funty; u góry ma okrągłą pokrywę w kształcie kopuły robioną, w której wspomniana relikwia spoczywa i może być przez szkło widziana i całowana; objętości ma ta relikwia około dwa palce”.

Od kiedy i Polskę owładnęła moda obchodzenia „Walentynek”, chełmińska relikwia nabrały nowego znaczenia. 14 lutego 2002 roku po prawie 200 latach ponownie została wystawiona. Zapoczątkowano w ten sposób w mieście uroczyste Obchody Dnia Świętego Walentego, na które mimo zimowej aury zjeżdżają tłumy turystów, aby poczuć gorącą atmosferę i szczególny urok tego starego średniowiecznego miasta – Miasta Zakochanych.

            Tegoroczne obchody Święta Zakochanych w Chełmnie rozpoczęło się już 8 lutego i potrwają do 14 lutego 2018 roku. Aktywnie we współorganizację włączają się instytucje kultury, stowarzyszenia kulturalne i sportowe jak również kościół, w tym kościół farny, w którym przechowywana jest słynna Relikwia św. Walentego. Więcej informacji na temat programu 17. „Walentynek Chełmińskich” można znaleźć na www.walentynkichelminskie.pl

AK