Marta Gackowska, prowadzi bloga Podróżuj za grosze, w którym prezentuje, w jaki sposób samemu zorganizować sobie jak najtańsze zwiedzanie europejskich miast. Tym razem opowie o Londynie.

Londyn za grosze? Pewnie myślicie, że znów coś wymyśliłam. Ależ nie, to sama prawda! Zacznijmy od początku, czyli od lotów. Można tam dolecieć praktycznie z każdego lotniska w Polsce i to nawet kilka razy dziennie. Ceny biletów rozpoczynają się od 39 złotych w jedną stronę. Londyn to dosyć popularny kierunek, dlatego podczas promocji cena biletów jest najbardziej obniżana. Jako, że jestem zwolenniczką promocji, polecam wstrzymać się z kupnem biletów i poczekać aż jego cena znacznie się zmniejszy. Wspomnę też, że tanie linie lotnicze lecą zarówno na popularne lotnisko London Stansted oraz London Luton, a oba znajdują się w podobnej odległości od centrum miasta.

Chcąc dojechać do wspomnianego centrum, wybierajcie przystanek końcowy Victoria Station. Startując z lotniska Londyn Stansted polecam autokary takie jak Easy Bus, National Express oraz Terravision – ceny biletów rozpoczynają się już od dwóch funtów, a czas przejazdu to 1,5-2 godziny, w zależności od warunków na drodze. Podobnie ceny rozkładają się w przypadku Londyn Luton. Autokarem Easy Bus dojedziecie od 2 funtów, National Express od 5 funtów, natomiast autokarem Green Line od 10 funtów za osobę. Podsumowując na obecną chwilę: loty w dwie strony to koszt 78 zł, autokar z/na lotnisko to koszt nawet 4 funtów czyli około 20 zł.

Czas wybrać nocleg. Podczas poszukiwań skupcie się w szczególności na tym co jest napisane drobnym drukiem. Praktycznie w każdym londyńskim hostelu jest dodatkowa, obowiązkowa opłata za sprzątanie, sięgająca nawet 20 funtów za dzień, także zwracajcie na to uwagę. Oprócz tego przekalkulujcie sobie czy warto rezerwować nocleg w samym centrum miasta, czy też na obrzeżach. W zależności od miesiąca zmieniają się ceny i czasem bardziej opłaca się wykupić nocleg dalej od centrum i dojeżdżać metrem niż mieszkać w centrum. Szczególnie dotyczy to okresu wakacyjnego. Ceny takich noclegów rozpoczynają się już od 100 złotych – wystarczy dobrze poszukać i czekać na promocje. Wybierając się do Londynu większą grupą, polecam wybranie pokoju wieloosobowego, którego cena będzie niższa, niż na przykład apartamentu dwuosobowego. Wspomnę Wam także, że cena biletu dziennego na metro, w zależności od strefy, rozpoczyna się już od 6,60 funtów czyli około 33 złotych. Moim zdaniem są to wszystkie koszta jakie poniesiecie podczas podróży, ponieważ Londyn to także miasto wielu darmowych atrakcji :

 1. Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum)
  Godziny otwarcia: 10-17:50
 2. Muzeum Nauki (Science Museum)
  Godziny otwarcia: 10-18
  3. British Museum
  Godziny otwarcia: 10-17:30
  4. Galeria Narodowa (National Gallery)
  Godziny otwarcia: 10-18
  5. Tate Modern
  Godziny otwarcia: ndz-czw 10-18, pt-sob 10-22
  6. Museum of London
  Godziny otwarcia: 10-18
  7. Przejście Abbey Road – każdy fan powinien zajrzeć na Abbey Road, gdzie w 1969 roku powstała słynna okładka do albumu The Beatles Abbey Road
  8. Palace of Westminster – siedziba brytyjskiego parlamentu.
  Odwiedzający mogą obserwować obrady Izby Gmin i Izby Lordów z przeznaczonego do tego tarasu.
  9. Westminster Abbey – katedra będąca częścią Pałacu Westminsterskiego, w której odbywała się koronacja większości królów i królowych. Jej zwiedzanie z przewodnikiem jest płatne, jednak można udać się tam na mszę – wtedy opłaty nie obowiązują.

Jeśli chcecie na bieżąco być informowani o tanich lotach bądź noclegach w Londynie – wpadajcie na fanpage Podróżuj za grosze.

Wysłuchała Anna Krzesińska

fot. z archiwum rozmówczyni

Inne propozycje w ramach cyklu Podróżuj za grosze znajdziemy tutaj:

BARCELONA

WŁOCHY

MEDIOLAN I BERGAMO

POLSKA

SPOSOBY PODRÓŻOWANIA

WYBÓR ŚRODKA TRANSPORTU